جوراکو، لشکرکشی به کیوتو

جوراکو، لشکرکشی به کیوتو

جوراکو، به معنای لشکرکشی به سمت کیوتو است!

بله، آن کلمه کوچک، چنین معنای طویلی دارد. خود بازی هم دقیقا همینطور است؛ یک بازی جمع‌و‌جور با یک صفحه کوچک و چند عدد کارت و چند عدد مکعب کوچک، اما عمیق و درگیرکننده!

لینک خرید بازی جوراکو

داستان بازی جوراکو در دوران سنگوکو در ژاپن فئودالی روایت می‌شود، که ژاپن درگیر جنگ های داخلی می‌شود. به دلیل بی‌کفایتی شوگان‌سالاری آشی‌کاگا، از هر منطقه‌ای دایمیویی با همراهی سامورایی‌هایش به سمت کیوتو، پایتخت آن زمان ژاپن لشکر کشی می‌کرد و در مسیر، با دیگر دایمیو ها درگیر زد و خورد می‌شدند. اکثر آن‌ها ناموفق بودند و شکست می‌خوردند، اما دست آخر، توکوگاوا ایه‌یاسو به کیوتو می‌رسد، به دوران شوگان‌سالاری آشی‌کاگا خاتمه می‌دهد و بر تخت پادشاهی می‌نشیند و بار دیگر صلح را به ژاپن برمی‌گرداند. پایتخت را از کیوتو به ادو (توکیوی امروزی) منتقل می‌کند، دوران سنگوکو پایان می‌یابد و دوران جدیدی به نام ادو در تاریخ ژاپن شروع می‌شود.

بازی فکری جوراکو

در بردگیم جوراکو، بازیکنان در نقش همین دایمیوها و فرماندهان هستند که هرکدام از یکی از ۶ منطقه استراتژیک ژاپن باید به سمت منطقه هفتم یعنی کیوتو لشکر کشی کنند، در طول مسیر با یکدیگر درگیر شوند و در سه راند، بیشترین امتیاز را به دست بیاورند تا تاریخ جدیدی برای ژاپن رقم بزنند.

اما همه چیز به همین سادگی نیست! در ابتدای هر راند، به هر بازیکن چند کارت داده می‌شود که باید در نوبت‌های متوالی آن‌ها را بازی کنند؛ اما به چه صورتی؟ نکته اول این است که کارتی که بازی می‌شود، باید همرنگ کارتی باشد که قبل از شما بازی شده، مگر اینکه شما ان رنگ کارت را نداشته باشید که در این صورت می‌توانید هر رنگ دیکری بازی کنید. پس اگر آن رنگ را داشته باشید، انتخاب‌هایتان محدودتر می‌شود و ممکن است مجبور شوید کاری را که دلتان نمی‌خواهد، انجام دهید. نکته دوم، نحوه استفاده از کارت بازی شده است؛ یا سامورایی به صفحه بازی اضافه می‌کنید، یا سامورایی‌هایتان را روی صفحه جابه‌جا می‌کنید، یا سامورایی‌های دیگر بازیکنان را از بین می‌برید، یا دایمیوی خود را جابه‌جا می‌کنید! بله، همه این امکانات را دارید، اما تصمیم با شماست که در هر لحظه بهتر است چه کاری انجام دهید!؟!

بازی Joraku

هر کدام از ۷ منطقه از بازی، امتیازهای متفاوتی دارند که بر اساس نفوذ بازیکنان در آن منطقه، در آخر هر راند امتیازات مجزایی به نفرات اول تا سوم هر منطقه داده می‌شود که به مرور امتیازات مناطق دور از کیوتو کمتر و امتیازات مناطق نزدیک کیوتو بیشتر و بیشتر می‌شود و شما در طول بازی باید کم‌کم به سمت کیوتو لشکرکشی کنید تا امتیازات بیشتری کسب کنید!

در بازی فکری جوراکو، ممکن است بعضی اتفاقات دیگر هم رخ دهد که بین نوبت‌ها امتیازاتی کسب کنید و طبق تجربه، این امتیازات اگرچه ممکن است به چشم نیایند اما خیلی‌خیلی تعیین‌کننده می‌باشند، هم روند بازی را تغییر می‌دهند، هم برنده را.

بردگیم جوراکو

شما می‌توانید جوراکو را ۳ یا ۴ نفره بازی کنید. اگر به بازی‌های جمع‌وجور با اجزا و قوانین کم، اما گیم‌پلی درگیرکننده و عمیق علاقه‌مندید و همچنین سبک کنترل منطقه و Trick Taking را دوست دارید، شک نکنید که این بازی بازی شماست.

بوردگیم جوراکو، کارت‌هایی هم برای حالت پیشرفته دارد که به شدت تکرارپذیری بازی را بالا می‌برد و به هر بازی شما رنگ و بویی جدید می‌دهد و هر بازی جدید نیازمند به استراتژی جدیدی خواهد بود.

 

لینک خرید بازی جوراکو

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشخصات مقاله
لینک کوتاه این مقاله
https://cafealto.ir/?p=3596
اشتراک گذاری این مقاله
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در print

دلیل بازگشت وجه