بازی های دورهمی

بازی های دورهمی

تو این مقاله توضیح میدیم که برای بازی های دورهمی باید چند نفر باشیم؟ و بازی‌هایی برای همه تعداد بازیکن‌های ممکن، بهتون معرفی می‌کنیم.

اگر همیشه موقع دورهمی‌هاتون، فقط می‌نشستید و به تعریف و صحبت می‌گذروندین، یا یکی دوسال اخیر به خاطر کرونا نتونستید زیاد همدیگه رو ببینید و دلتنگ دیدار دوستان و آشنایان هستید، به پیشنهاد ما بیاید امسال و سال‌های بعدتون رو یکم متفاوت‌تر بگذرونید؛ با بازی!

چه بازی؟ بازی مگه مال بچه‌ها نیست؟ نخیر، کی گفته که بازی مال بچه‌هاست؟ هیچ می‌دونستید بزرگترین قشر گیمرهای دنیا سنی بین ۲۵ تا ۴۰ سال رو دارن؟ و آیا می‌دونستید هرساله بیش از هزار عنوان بازی رومیزی در دنیا عرضه میشه؟ و آیا می‌دونستید توی ایران بیش از ۵۰۰ عنوان بازی خارجی در سال به زبان فارسی بازتولید میشه؟ و آیا می‌دونستید که بازی‌های فکری همگی محدودیت سنی دارن، اما محدودیتش فقط برای افراد کم سن و سال هست؟ پس قطعا بازی برای همه سنین و برای همه اقشار هست و همه بهش نیاز دارن. و باید بگم بله، ما خودمون همه افراد کم سن و سال رو تا بزرگسال وارد این دنیای بازی‌های رومیزی کردیم و هرجایی میریم، حداقل یکی دوتا بازی با خودمون میبریم! و خیالتون راحت باشه، چون تمامی بازی‌ها راهنمای فارسی دارند که می‌تونید به راحتی بازی‌ها رو یاد بگیرید و به بقیه یاد بدید. تازه بعضی‌هاشون ویدیو آموزشی هم دارن!!

خب، پس با این اوصاف بریم که چندتا بازی دسته جمعی مناسب برای جمع‌هاتون معرفی کنیم:

1- بازی های دورهمی برای جمع‌های شلوغ بین 8 تا 10 نفره:

شیش قلو (6nimmt): بازی دورهمی خنده دار و فوق‌العاده ساده که به‌شدت میتونه یخ جمع رو آب کنه و همه رو شاد کنه‌.

بازی دورهمی خنده دار شیش قلو

خرابکار (Saboteur): این هم از اون بازی‌های ساده و فان، اما پر از کل‌کل و خرابکاریه که پتانسیل اینو داره روش قفلی بزنید و چندین دست پشت سر هم بازیش کنید.

جاسوس بازی (Spyfall): یکی از بازی‌های محبوب هویت مخفی، که یک نفر در برابر بقیه و بقیه در برابر اون یک نفر قرار دارن! یک نفر جاسوسه و نباید لو بره، و بقیه در تلاشن جاسوس رو پیدا کنن‌.

اولون (Avalon): از دیگر بازی‌های محبوب هویت مخفی و تیمی، که به شدت استنتاجی و جذابه و حسابی باید با منطق بازی کنید تا تیمتون ببره! اینکا خبری از شانس نیست، تماماً منطق و استنتاج شماست که نتیجه رو مشخص میکنه.

راز هیتلر (Secret Hitler): بازی محبوب من در سبک هویت مخفی قطعاً همین بازیه! تیم فاشیست به رهبری هیتلر در برابر تیم لیبرال، در مجلس آلمان قدیم (حکومت وایمار) برای به دست‌گیری حکومت و به قدرت رسیدن با هم جدل می‌کنند! از استنتاجی‌های جذاب و به شدت خفن که مطمئنم عاشقش میشید.

بازی فکری سکرت هیتلر

گرگینه یک‌شبه (One Night Ultimate Werewolf): از دیگر بازی‌های سبک هویت مخفی هست که یک مزیت فوق‌العاده داره در برابر دیگر بازی این سبک، و اون هم مدت زمان بازی هست! بازی در یک شب و یک روز، که روی هم رفته حدود ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمیکشه انجام میشه و می‌تونید چندین دست پشت سر هم این بازی جذاب رو بازی کنید و با نقش‌های فراوانی که داره آشناتر بشید و توش حرفه‌ای بشید.

2- بازی های دورهمی برای جمع‌های نهایتا 8 نفره:

استیم پانک رالی (Steampunk rally): شما در نقش دانشمندان قدیمی مثل نیکلا تسلا، ماری کوری، برادران رایت و… ، باید ماشین بسازید و در رالی شرکت کنید و برنده شوید!‌ مهم نیست چه قدر ماشینتون بزرگ یا کوچک باشه؛ فقط مهم اینه که زودتر به خط پایان برسید. فوق‌العاده هیجان‌انگیز و جذابه این بازی و حتماً بهتون پیشنهادش می‌کنم.

شتر سواری (Camel up): یک بازی سراسر خنده و باحال! شما باید در یک مسابقه شترسواری، روی شترها شرط‌بندی کنید که کدوم شتر اول و کدوم شتر آخر میشه و برای حرکت شترها تاس می‌ریزیم! امااااا، شما می‌تونید با خرابکاری‌هایی در مسیر مسابقه، باعث بشید شترها دیرتر به خط پایان برسند یا زودتر از خط پایان عبور کنند و قسمت خنده‌دار بازی جایی هست که شترها می‌تونن روی کول همدیگه سوار بشن!

3- بازی های دورهمی استراتژیک و جذاب برای جمع‌های نهایتا 6 نفره:

عجایب هفتگانه (Seven Wonders): البته این بازی رو تا ۷ نفر می‌تونید بازی کنید. یه بازی ۷ نفره جذاب کارتی، ساده و روان، که شما در نقش حاکمان تمدن‌های قدیمی، باید تمدن‌های خود رو بسازید و عجایب هفتگانه جهان رو نیز بسازید.

شبکه نیرو (Power Grid): در نقش کمپانی‌های تولید و توزیع برق در آمریکا یا آلمان، نیروگاه‌های مختلفی بسازید، برایشان سوخت مناسب تهیه کنید، برق تولید کنید و بین شهرهای مختلف کابل‌کشی کنید تا به استان‌های بیشتری بتوانید برق‌رسانی کنید و البته پول حاصل از فروش برق رو هم دریافت کنید. اما منابع شما به شدت محدوده، نیروگاه‌ها به مزایده گذاشته می‌شوند و منابع هم از یک بازار مشترک خریداری می‌شوند. فوق‌العاده استراتژیک و سنگین هست این بازی و حتما پیشنهادش می‌کنم.

بازی فکری دورهمی پاور گرید

تکامل (Evolution): شما باید در یک زیستگاه، گونه‌های مختلف حیواناتی را بوجود آورده و رفته رفته با توجه به بقیه حیوانات موجود در اکوسیستم، حیوانات خود را تکامل ببخشید تا از خطرات احتمالی جان سالم به در ببرند و گونه سازگارتر با محیط را بسازید و جمعیتش را گسترش دهید. تم این بازی بی‌نهایت جذابه و استراتژی‌های مختلفی می‌تونید به کار بگیرید!

کدتو (Decrypto): کدی ۳ رقمی را به واژگان تبدیل کنید و به هم تیمی‌های خود بگویید، تا آن‌ها با کلمات رمزی که دارند این واژگان را دوباره به به کد ۳ رقمی تبدیل کنند؛ اما حواستان باشد، تیم حریف در صدد شکستن کلمات رمز شما و دستیابی به کد ۳ رقمی شما هستند! پس خلاق باشید و در عین حال که از دستیابی رقیب به کد خود محافظت می‌کنید، کدهای رقیب را بشکنید و برنده شوید. یک بازی تیمی و استنتاجی و به شدت حذاب که حتما پیشنهادش می‌کنم تجربه‌اش کنید.

جامایکا (Jamaica): در نقش دزدان دریایی کارائیب، به جزایر یا کشتی دیگران حمله کنید و غارتشان کنید، پول و سکه به دست بیاورید، مهمات جنگی و البته اذوقه به خدمه خود! و در مسیر رسیدن به گنج زودتر از سایرین برنده بازی شوید.

4- بازی های دورهمی برای جمع‌های نهایتا 4 نفره:

جوراکو (Joraku): یک بازی خیلی جمع و جور، اما به شدت درگیر کننده در سبک کنترل منطقه! شما در نقش فرماندهان نظامی در ژاپن قدیم به همراه سامورایی هایتان، از سراسر ژاپن به سمت پایتخت آن زمان یعنی کیوتو لشکر کشی میکنید تا امپارتوری جدیدی رو پایه‌گذاری کنید. اما به همین سادگی نیست و در این مسیر با دیگر بازیکنان درگیر جنگی خونین می‌شوید!

بازی فکری جوراکو

کاتان (Catan): از قدیمی‌ترین، محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین بازی‌های دنیا، با مکانیسم‌های جذاب و ساده! شما در نقش ساکنین جدید جزیره کاتان، در حال پیدا کردن بهترین مکان‌ها برای ساخت روستاها و شهرها و جاده‌های خود هستید و برای رسیدن به این هدف، باید دسترسی مناسبی به منابع جزیره برای خود دست و پا کنید!

اسپلندور (Splendor): از جمله محبوب‌ترین و پرفروشترین بازی‌های تولیدشده در ایران، به شدت ساده برای یادگیری، اما جذاب! سنگ‌های قیمتی را استخراج کنید، به شهر بیاورید، آن‌ها را تراشکاری کنید و با آن‌ها جواهرات ارزشمند بسازید و در مغازه‌ها بفروشید. در این بین می‌توانید با کمک اشراف‌زاده‌ها به هدف خود سریع‌تر دست پیدا کنید.

باغ موزه (Arboretum): یک‌ بازی کارتی بسیار جمع‌وجور، اما مغز آب‌کن! هرکس باید یک باغ از درختان متنوع بسازد و در آن مسیرهای بازدیدی ایجاد کند که بیشترین امتیاز ممکن را برایش به ارمغان بیاورد. سیستم امتیازدهی بازی بسیار نو و خلاقانه است.

بازی دسته جمعی فکری باغ موزه

ساگرادا (Sagrada): کلیسای ساگرادای اسپانیا ساخت آن حدود ۲۰۰ سال به طول انجامیده چراکه هیچ دو قطعه شیشه به کار رفته در پنجره‌های این کلیسا، هم‌اندازه و هم‌رنگ نیستند! و شما در نقش همین معماران، باید با تاس‌های رنگی مختلف که اعداد مختلفی دارند، پنجره‌های مربوط به خودتان را به بهترین نحو ممکن جهت کسب امتیاز بیشتر بسازید! یک بازی بسیار زیبا و ساده که با اکسپنشن می‌توانید آن را تا ۶ نفر هم بازی کنید.

عصر حجر (Stone Age): شما رهبر قبیله‌های ماقبل تاریخ در عصر حجر هستید که باید مردمان خود را با هدف گسترش دهکده خود به کار بگیرید؛ به آن‌ها غذا بدهید، جمعیت خود را افزایش بدهند، سنگ و چوب و خشت و طلا برای ساخت کلبه‌های جدید به دست بیاورند، کشاورزی را بیاموزند و در نهایت بزرگترین قبیله‌ای که بیسترین امتیاز را داشته باشد، برنده بازی می‌شود.

غارتگران دریای شمال (Raiders of the North Sea): شما دریانوردان وایکینگزی هستید که باید به مناطق شمالی حمله کنید و منابعشان را غارت کنید. برای اینکار زبده‌ترین نیروها را جمع کنید، مقدمات سفر و حمله را بچینید و بیشتر از دیکران غارت کنید و امتیاز کسب کنید. یک بازی استراتژیک سراسر هیجان و کل‌کل با طراحی هنری جذاب.

معماران پادشاهی غربی (Architects of the West Kingdom): شما در نقش معمارانی هستید، که باید برای آبادانی پادشاهی خود تلاش کنید و به بهترین معمار پادشاهی تبدیل شوید. برای ساخت ساختمان‌های مختلف قزارداد ببندید، کارگر و نقاش و بنا و شاگرد استخدام کنید، منابع مورد نیاز برای ساخت این ساختمان‌ها یا کلیسای مرکزی را از جنک و کوهستان و معادن یا بازار سیاه تهیه کنید و به ساخت و ساز بپردازید. اما حواستان باشد که ممکن است گروهی کارگرهای شما را به اسارت بگیرند و کارشما را عقب بیندازند. فوق‌العاده استراتژیک و جذاب، که پیشنهاد می‌کنم حتما امتحانش کنید.

وینگسپن (Wingspan): شما باغ پرندگانی دارید، که پرندگان مختلفی را به باغ خود منتقل می‌کنید، باید به آن‌ها غذا بدهید، کمکشان کنید تخم‌گذاری کنند و جمعیت خود را گسترش دهند، لانه‌سازی کنند در جایی که بهترین محل برای آن‌هاست (مناطق جنگلی یا بیشه‌زار یا برکه‌ای) و در نهایت هرکس باغ پرندگان بهتری داشته باشد و امتیاز بیشتری کسب کند، برنده بازی خواهد بود.

محله چینی‌ها (Chinatown): سعی کنید پلاک‌های مجاور هم رو هرطور که شده از دیگران خریداری کنید، تا بتوانید برای راه اندازی کسب و کارهای مختلفی اجاره‌شان دهید و پول به جیب بزنید. اما اصلا به این سادگی‌ها نیست، چرا که باید در ۶سال به بیشترین سوددهی برسید و نیازمند معامله‌های مختلف و خرید و فروش‌های زمین و کسب و کار با دیگران هستید. پر از کل‌کل و معامله و تعامل! حتما امتحانش کنید‌.

بازی برای مهمانی بازی فکری محله چینی ها

۵- اگر دو نفر بیشتر نیستید:

مستر جک (Mr. Jack): جک، قاتل سریالی و مرموزی که هیچگاه هویتش فاس نشد و دستگیر نشد، در محله وایت چپل لندن، دوباره مرتکب قتل شده و شما با کمک کارآگاهان و مردم شهر، به دنبال دستگیری او هستید. یک نفر در نقش جک، و دیگری در نقش کاراگاه در بازی با هم به رقابت می‌پردازند؛ جک باید از شهر فرار کند یا تا ۸ راند بتواند هویت خود را مخفی نگه دارد. کارآگاه هم باید راه‌های خروجی را بر جک ببندد و در کمتر از ۸ راند او را دستگیر کند!

عجایب هفتگانه دوئل (7Wonders Duel): این بازی شبیه نسخه ۷ نفره آن که در بالا به شما توضیح دادیم، مربوط به ساخت تمدن‌های قدیمی و عجایب هفتگانه می‌باشد، اما مخصوص دو نفره است و از بهترین بازی‌های دو نفره دنیا می‌باشد. نسخه دو نفره به مراتب استراتژیک‌تر و حرفه‌ای‌تر است و بسیار ساده اما عمیق می‌باشد.

بلیتس کریگ (Blitzkrieg): یک بازی فکری دونفره ساده، جذاب، درگیرکننده و هیجان‌انگیز! شما در نقش نیروهای متحدین یا متفقین در جنگ جهانی، در مناطق مختلف جهان به رقابت قدرت می‌پردازید؛ از طریق نیروی هوایی، نیروی زمینی و نیروی دریایی، سلاح‌های اتمی، فرماندهان نظامی و استراتژی‌های شما، برنده مشخص می‌شود.

بازی برای دورهمی بازی رومیزی بلیتس کریگ

تش کالار (Tash Kalar): یک دوئل عجیب، در فضایی اساطیری، در سبک انتزاعی! اگر به بازی‌های انتزاعی علاقه دارید، حتما این بازی بی‌نظیر رو تجربه کنید. هر بازیکن یک دسته کارت برای احضار موجودات اساطیری دارد، که باید با ترکیب این کارت‌ها، نیروی‌های خود را گسترش، نیروهای رقیب را از صحنه خارج و اهداف بازی را کامل کند تا برنده بازی شود.

هفت رونین (7Ronin): یک بازی نامتقارن، در سبک حرکت مخفی! یک بازیکن در نقش سامورایی‌هایی که به یک دهکده حمله می‌کنند قرار می‌گیرد و یک بازیکن در نقش مدافعین این دهکده. هر بازیکن در ابتدای نوبت، پشت صفحه شخصی شد به صورت مخفیانه نحوه چینش نیروهایش را مشخص می‌کند و همزمان هر دو بازیکن صفحات را برداشته تا مشخص شود هرکدام نیروهای خود را به کجا فرستاده‌اند! بازی طی چند راند انجام می‌شود و اگر دهکده تسخیر شود یا مدافعین کشته شوند، مهاجم برنده می‌شوند و در غیر اینصورت، مدافع پیروز است!

۶- هر تعدادی باشید مهم نیست! این دو بازی را می‌توان از ۱ نفره تا ۱۰۰ نفره بازی کرد:

خوش آمدید به (Welcome to): شما در نقش شهر سازانی هستید که میخواهید محله ای جدید در شهر طراحی کنید، خانه ها را دیوار کشی کنید، ویلا های مجلل بسازید، پارک و فضای سبز بسازید، و در نهایت بیسترین امتیاز و لقب بهترین شهرساز را یدک بکشید!

رسام (Cartographers): در بازی رسام، بازیکنان طی چهار فصل که در حال سپری شدن است، برای بدست آوردن بیشترین ستاره شهرت رقابت خواهند کرد. در هر فصل، بازیکنان سعی می‌کنند خطوط نقشه خود را تا قبل از پایان فصل کامل‌تر کرده و با عمل به دستورات ملکه، شهرت کسب کنند. بازیکنی که بیشترین ستاره‌های شهرت را در انتهای زمستان بدست آورده باشد، برنده بازی است!

 

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشه که بتونید بازی دسته جمعی موردعلاقه خودتون رو انتخاب و تهیه کنید، که از این به بعد همیشه در دورهمی‌ها، بتونید همه رو به بازی‌های هدفمند و جذاب و سالم دعوت کنید و حسابی خوش بگذرونید.

نظرات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشخصات مقاله
لینک کوتاه این مقاله
https://cafealto.ir/?p=3808
اشتراک گذاری این مقاله
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در print

دلیل بازگشت وجه